Naujienos

Degant kaminui temperatūra gali pakilti net iki 1200 laipsnių

Degant kaminui temperatūra gali pakilti net iki 1200 laipsnių

Nors Lietuvoje kaminkrėčiai nėra ruošiami, kasmet ši profesija tampa vis populiaresnė, o šio darbo amato ir subtilybių išmokstama iš kitų kaminkrėčių, kurie noriai dalinasi patirtimi.

Kupiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Adomynės komandoje ugniagesiu gelbėtoju dirbantis Robertas Talačka papildomai po darbo dirba kaminkrėčiu. Paklaustas, kuris darbas – ugniagesio gelbėtojo ar kaminkrėčio, jam yra arčiau prie širdies, Robertas teigė, kad tiek vienas, tiek kitas darbas yra savitai įdomūs, o svarbiausia reikalingi žmonėms.

Kas paskatino imtis kaminkrėčio amato?

Tik pradėjus dirbti ugniagesiu gelbėtoju, maždaug prieš penkis metus, teko vykti į pirmąjį gaisrą, kurio metu atvira liepsna degė namo kaminas. Džiaugiuosi, kad įsidegusį kaminą pavyko užgesinti sėkmingai.

Ilgą laiką ugniagesio gelbėtojo darbą derindavau su gesintuvų patikros veikla, todėl prie šio darbo papildomai pradėjau vykdyti ir kitą prevencinę veiklą – valyti kaminus, kad pastarieji neužsidegtų.

Kodėl gali užsiliepsnoti kaminas ar krosnis?

Kaminai gali užsikimšti nuo skirtingų dalykų, nebūtinai vien nuo kūrenamų medžiagų. Pavyzdžiui, smarkiai prisukus degimą kietojo kuro katile, gerokai intensyviau kaupiasi suodžiai. Paprasta taisyklė – kuo greičiau malkos įsikūrens ir pasieks optimalų degimo rėžimą, kuris yra įmanomas prie 120 – 320 ºC , tuo mažiau suodžių nusės dūmtraukyje.

Deja, bet tenka pastebėti, kad kietojo kuro katilai dega dažniau nei kokliniai pečiai. Kietojo kuro katilai gali būti kūrenami malkomis, briketais ar anglimis.

Jei norite, kad Jūsų kaminas neužsikimštų, nevertėtų kūrenti drėgnų malkų, nes tokiu atveju karštis dūmtraukyje maišosi drauge su garais, taigi drėgmė nusėda ant dūmtraukio ar kamino sienelių drauge su suodžiais. Žinoma, ne ką mažiau pavojingesnis ir plastmasių ar šiukšlių kūrenimas.

Pavojinga kūrenti namus ir naudojant vien beržo malkas, nes beržo tošyje yra smalos, kuri yra itin degi ir degimo metu virsta suodžiais. Spygliuočių malkose yra nemažai sakų, todėl deginant sakai nusėda ant dūmtraukio sienelių. Geriausia būtų maišyti malkas, neapsiribojant viena ar kita rūšimi.

Ar Lietuvoje kyla nemažai gaisrų dėl netinkamai išvalytų krosnių ir kaminų?

Taip, išties kyla pakankamai daug gaisrų, kurių pagrindinė priežastis – netvarkingas kaminas ar krosnis. Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD), pernai metais Lietuvoje dėl netinkamo krosnių, židinių ir dūmtraukių įrengimo bei eksploatavimo kilo net 1149 gaisras, kuriose žuvo 7 žmonės ir 16 buvo traumuota.

Visgi, galiu pagirti šalies gyventojus, kad vis daugiau ir daugiau žmonių valosi kaminus, todėl situacija tikrai gerėja, jei lygintume su ta, kuri buvo prieš penkerius metus. Vis viena, tenka per raciją beveik per kiekvieną budėjimą išgirsti, jog skirtinguose rajonuose reikia vykti į iškvietimą, kur reikia gesinti užsiliepsnojusį kaminą.

Kas lemia, kad daugėja gyventojų, kurie valosi krosnis ir kaminus?

Manau, kad gyventojai pasidarė sąmoningesni, o dažniausiai tai lemia kaimynų ir kitų gyventojų patirtis. Tarkime, gyventojai pamato, kad kaimyno kaminas degė, todėl nenori, jog ir jiems tektų patirti tokį gaisrą. Taigi, žmonės bandosi patys valytis kaminus arba kviečiasi profesionalūs į pagalbą.

Svarbu paminėti, kad degusį kaminą būtina išvalyti, nes ant kamino sienelių būna susikaupę šlakai, ant kurių vėliau kaupiasi suodžiai. Ypač reikalinga išvalyti plytinius kaminus, kai pastarieji išdega.

Žmonės gali ir nepastebėti, kad jų kaminai dega, o dažniausiai užsiliepsnojančius kaminus pamato kaimynai.

Užsiliepsnojęs kaminas gali sukelti rimtą gaisrą

Atvira liepsna degant kaminui pasiekiama net 1200 ºC temperatūra, o jei kaminas dar būna neaptinkuotas, todėl arti medinės konstrukcijos ar kitos degios medžiagos, gaisras įsiplieskia akimirksniu.

Įstatymiškai reglamentuojama, kad kaminas negali būti arčiau kaip 15 cm nuo mūrinio ir ne arčiau kaip 30 cm nuo metalinio kamino.

Ar pažįstate ugniagesių, kurie dirba dar ir kaminkrėčiais?

Asmeniškai nepažįstų tokių ugniagesių, tik teko girdėti, kad Rokiškio miesto Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente dirbantys ugniagesiai papildomai valo gyventojų kaminus.

Kaip manote, ar ugniagesiai turėtų papildomai prie savo darbo atlikti ir kaminų valymą?

Ugniagesiai savivaldybėse vykdo prevencines veiklas – tenka įrengti dūmų detektorius, jei gyventojas paprašo. Deja, bet ne visi gyventojai turi įsigiję tokius detektorius namuose.

Dar nuo 2018 metų gegužės Lietuvoje įsigaliojo teisės aktai, kuriais remiantis visuose gyvenamuosiuose būstuose turi būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai. Gal žmonės nėra pakankamai tikri, kad toks detektorius suveiks gaisrui užsiliepsnojus, o gal tai, tiesiog, žmonių abejingumas lemia tai, kad didelė dalis žmonių neturi tokių detektorių?

Detektoriai gali įspėti žmones apie netikėtai užklupusias liepsnas ar besiveržiančius dūmus. Išgelbėti gyvybę gali ir kaimynų bute suveikęs dūmų jutiklis. Detektoriai reaguoja į nenormalų dūmų ir nematomų degimo produktų kiekį ore. Dūmų detektoriai gali pranešti apie rusenimą ir degimą.

Ar kaminkrėčio profesija šiandien yra populiari?

Pastebiu, kad kaminkrėčio profesija pradėjo populiarėti paskutiniais metais. Netgi pasikalbame su kolegomis kaminkrėčiais, kad gal vertėtų įsteigti asociaciją. Bendrauju su Kauno, Kėdainių ir Palangos kaminkrėčiais, kurie dirba šį darbą daugiau nei dešimt ar daugiau metų, todėl yra sukaupę neįkainojamos patirties.

Tiesa, yra ir sezoninių kaminkrėčių, tačiau dažniausiai tokie kaminkrėčiai – mėgėjai, kurie neturi reikiamos valymo įrangos. Vien su prisirišus šepečius ant virvės, gana sudėtinga kokybiškai išvalyti kaminą.

Kokie įrankiai naudojami kaminų valymui?

Įrankiai kamino valymui parenkami priklausomai, ar kaminas yra aptrauktas suodžiais, o gal šlakais, kurie yra dažniausiai sukietėję, todėl reikia dėti smulkius ir stambesnius lenciūgėlius.

Kaminų valymui naudojami specialūs plieninės vielos šepečiai bei šepečiai su nailoniniais šereliais. Yra ir kamino valymo miltelių, kuriuos taip pat galima naudoti.

Kur galima išmokti kaminkrėčio amato?

Iš tiesų Lietuvoje neturime kolegijose ar profesinėse mokyklose kaminkrėčio specialybės, todėl dažnam tenka mokytis iš tų pačių kolegų kaminkrėčių. Pavyzdžiui, aš mokiausi iš kauniečių Mariaus ir Jurgitos, kurie kaminus valo jau antrą dešimtmetį.

Marius ir Jurgita noriai dalinosi patarimais, kaip reikėtų tinkamai dirbti. Esu jiems už tai labai dėkingas.

Ar tiesa, kad kaminkrėtys turi nebijoti aukščio ir netgi būti alpinistu?

Galima valyti kaminą ir iš apačios, jei yra tinkamas priėjimas. Tačiau dažniausiai tenka lipti ant stogo ne vien dėl kamino valymo, bet ir kitų priežasčių – plytos vos laikosi ant kamino ar atlikti kitus darbus. Teko dirbti ir pastatuose, kurių aukštis buvo virš 10 – 15 metrų.

Ar žmonės gali patys valytis kaminus bei krosnis?

Taip, žmonės gali savarankiškai išsivalyti kaminus ir krosnis. Nemaža dalis žmonių tą ir daro. Rekomenduojama per sezoną kaminą valyti du kartus, o jei neišeina – bent vieną kartą padaryti generalinį valymą.

Vertėtų stebėti, ar kaminas yra užsikimšęs ar ne. Kaminas gali būti užsikimšęs, net jei ir matosi pro jį dangus su veidrodėlio pagalba. Vertėtų tikrinti naudojant prožektorių, kad būtų galima pamatyti kamino sieneles. Pavyzdžiui, 8-ių metrų kamine, suodžių gali susikaupti net 10 kibirų.

Kuo kaminkrėčio darbas Jums patinka?

Smagu, kad dirbant kaminkrėčiu galiu pabendrauti su žmonėmis ir papildomai užsidirbti. Malonu, kad žmonės vertina mano darbą, todėl nereikia net dėti skelbimų, o žmonės mane susiranda per kitų rekomendacijas. Kiti klientai – pastovūs, todėl tokiems žmonėms kaminus valau ne vienerius ir ne dvejus metus.

Panašu, kad bent jau kol kas būtų sudėtinga atsisveikinti su kaminkrėčio darbu, nes vis skambina žmonės, kuriems reikia atlikti darbus.

Kaip išsirinkti profesionalų kaminkrėtį?

Pirmiausia reikėtų teirautis, kokiu būdu yra valomi kaminai. Taip pat, kokie įrankiai naudojami kaminų ar krosnių valymui. Dažnai pasitaiko atvejų, kad reikia iš naujo pervalyti kaminus. Maža to, įtartina, ar kaminas bus išvalytas tinkamai, jei sugaištama valymo darbams tik 15 ar 20 minučių.

Kuris darbas – ugniagesio ar kaminkrėčio, Jums yra arčiau širdies?

Abu darbai man yra patinkantys, nes tiek viename, tiek kitame rūpinuosi žmonių bei jų turto apsauga. Žinoma, abu darbai nėra lengvi, nes reikalauja fizinės jėgos ir ištvermės. Smagu, kad šie darbai leidžia jaustis reikalingu žmonėms.

Taip pat skaitykte